Mrok ludzkich duszy według Mroza

Eugeniusz Mróz to jeden z tych pisarzy, który jak meteoryt pojawił się na nieboskłonie polskiej literatury sensacyjnej i… pozostał na tym nieboskłonie, świecąc i promieniując na nim od kilku, dobrych lat. Jest autorem wielu książek, a ja zachodzę w głowę jak on to robi, że potrafi pisać tak szybko – wydaje kilka książek rocznie i  jednocześnie tak dobrze?! Fenomen, być może, na skalę europejską! Jednym z najlepszych powieściowych cykli, jaki napisał, jest trójksiąg Behawiorysta, Iluzjonista i Ekstremista, obecnie dostępny w atrakcyjnym cenowo pakiecie.

Z czym się mierzymy?

Tematyka psychologii kryminalnej to taki piękny samograj, który dobrze poprowadzony, może dać nam pasjonująca literaturę. Jednak, tak jak ze wszystkim, trzeba umieć właściwie podejść do tematu i sprawy nie spartolić. Remigiusz Mróz absolutnie do partaczy nie należy. Idealnie odmierza temat miarą dobrze skonstruowanej fabuły i właściwie dozuje proporcje między naukowym podejściem bohatera, a pasjonującą akcją. To po prostu trzeba umieć i dysponować tym jedynym w swoim rodzaju, pisarskim wyczuciem wszystkich, niezbędnych składników tworzących dobrą powieść.

Bohater, rzecz podstawowa!

Na głównej postaci opiera się bowiem praktycznie wszystko i jej wymiar stanowi zawsze o sukcesie albo klapie powieści. U Mroza głównym rozgrywającym jest były prokurator, a obecnie psycholog kryminalny,a dokładniej specjalista od kinezyki czyli mowy ciała – Gerard Edling, który na swojej drodze spotyka ludzi tak złych i mrocznych, że tylko jego nieprzeciętne umiejętności psychologiczne i prokuratorska wiedzą, pozwalają mu mierzyć się z nimi i wygrywać.

W każdym z trzech tomów powieści – pakiet Behawiorysta / Iluzjonista / Ekstremista ze strony www.taniaksiazka.pl – Edling mierzy się z innym zagrożeniem, ale każde z nich jest przerażające i pokazuje jaką bestią może stać się człowiek. W  Behawioryście mamy psychopatycznego zamachowca w Iluzjoniście seryjnego mordercę, a w Ekstremiście w maniaka bawiącego się życiem nastolatków. Do koloru, do wyboru, chciałoby się powiedzieć, ale Gerard Edling z pewnością nawet przez chwilę nie trywializował by tematu. Każda z powieści to pogoń za kolejną twarzą diabła, która odciska się na ludzkiej naturze. Pogoń z każdym tomem trudniejsza, gdyż “jeśli patrzysz w otchłań, otchłań spogląda w ciebie”, a Edling wie o tym najlepiej.

Milczenie owiec po polsku


Trochę tak, ale przede wszystkim to umiejscowione w polskich realiach niezwykle, klimatyczne i przyprawiające o gęsią skórkę, powieści, które zadowolą chyba wszystkich, także tych, którzy gustują w innym rodzaju literatury. Książki Mroza to dobrze opowiedziane mroczne historie, które wszyscy tak bardzo lubimy!